Što kaže Ministarstvo uprave o vezano za karakteristike službenika u Planu prijma
1. Odjeljak PRETPOSTAVKE ZA PRIJAM U DRŽAVNU SLUŽBU
Utvrđivanje radnih mjestaČlanak 40.
(1) Radna mjesta mogu se popunjavati samo u skladu s pravilnikom o unutarnjem redu i prema usvojenom planu prijma u službu.
(2) Pravilnikom o unutarnjem redu utvrđuju se radna mjesta u državnom tijelu, potreban broj državnih službenika na svakom radnom mjestu i uvjeti za raspored te druga pitanja od značaja za organizaciju i način rada u državnom tijelu sukladno zakonu.
Opaska:
1. Što kaže Ministarstvo uprave
U jako jasnom tekstu na stranici Ministarstva uprave postoje objašnjenja koja govore o popunjavanju radnih mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu i planovima prijma u službu.
I u tom tekstu na stranci Ministarstva uprave kažu:
"Planom prijama u državnu službu utvrđuju se potrebe državnih tijela za službenicima određenog stupnja obrazovanja, znanja, radnog iskustva, sposobnosti i vještina." Opaska:
Ovdje se jednoznačno spominje:
- stupanj obrazovanja
- znanje
- radno iskustvo
- sposobnosti
- vještine
2. Uvjeti za prijam u državnu službu
Opći uvjeti za prijam
Opći uvjeti za prijam u državnu službu – uvjeti koje moraju ispunjavati sve osobe koje se primaju u državnu službu, neovisno o radnom mjestu na koje se primaju i državnom tijelu u koje se primaju:
- odgovarajući stupanj obrazovanja
- odgovarajuće stručno znanje i radno iskustvo, osim u slučaju prijma vježbenika
- zdravstvenu sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prima,
- hrvatsko državljanstvo.
Opaska:
Ovdje se spominje:
- stupanj obrazovanja
- znanje
- radno iskustvo
Nigdje se ne spominje:
- sposobnosti
- vještine
3. Koje pitanje bi postavili stručnjaci za upravljanje ljudskim potencijalima
Svako će postaviti pitanje stručnjaci koji rade u području ljudskih potencijala o preciznu metodologiji određivanja plana prema:
- obrazovanju
- znanju
- radnom iskustvu
- sposobnosti
- vještini
Vrlo važna tema: Ova tema je jedna od važnijih u cijelom sustavu upravljanja s ljudskim potencijalima. Naizgled sve je jasno. Međutim, tu se daje sloboda da svatko od prema svom Pravilniku o unutarnjem redu i pram svom Planu prijma u službi određuje pravila na svoj način pa je u ovom procesu istraživanja Zakona o državnim službenicima svakako zgodno provjeriti da postoji velika razlika između onoga što piše u Zakonu i onoga tko ga primjenjuje.
Tko odlučuje: Ako bi pitali djecu što oni misle o tome što treba ukinuti od predmeta u školi, vjerujem da bi prvo se ukinula matematika. Pa je li to objektivno i stvarno potrebno da se ukine matematika?
Naravno da je odgovor da je matematika jedna od krucijalnih znanosti i da je jako važna u obrazovanju. Ako bi pitali profesore drugih znanosti o zastupljenosti u školama u odnosu na matematike, vjerojatno bi rekli da su oni su podcijenjeni.
Treći bi rekli da je nešto drugo važno i tada dolazimo do pitanja
- Gdje je onda tu precizna matematika definiranja vještina, sposobnosti i znanja u sustavu planiranja?
- Na koji način se određuje koliko je potrebno osoba VSS, VŠS ili SSS?
- Kako se određuju sposobnosti i vještine, koji su alati za određivanje toga?
- Kako državna služba bi operativno definirala riječ sposobnost? Točnije, kako bi odredili između dva službenika, koji je sposobniji?
- itd. bit će prilika za postavljanje još pitanja...
4. Hvale vrijedan dokument iz Ministarstva uprave
Treba svakako pohvaliti nastojanja Ministarsva uprave koje je kreiralo dokument koji ulazi jako dobro u područje upravljanja ljudskim potencijalima a naziva se Preporučene kompetencije za rukovodeća i nerukovodeća radna mjesta koji je kreiran u rujnu, 2014.
U dokumentu od 85 stranica koji bi svakom preporučio da se pročita i ovog je sadržaja:
U dokumentu od 85 stranica koji bi svakom preporučio da se pročita i ovog je sadržaja:
![]() |
Sadržaj dokumenta Preporučene kompetencije za rukovodeća i nerukovodeća radna mjesta |
- Dokument je nastao kako u njem u "razvijen pomoću EU Twinning Light projekta Potpora jačanju administrativnih kapaciteta kroz razvoj kompetencijskog okvira u državnoj službi u potporu Kraljevine Nizozemske" kroz zajedničkih tim. U njemu s Hrvatske strane sudjelovala kolegica psihologica Andreja Bakula (kao voditeljica tima i RH) što samo govori da psiholozi i psihologice rade sjajne stvari što joj se i osobno zahvaljujen i da je potrebno još više organizacijskih psihologa zaposliti unutar javnog sektora.
- Na 45. stranici ističe da su osnovne kompetencije (pored drugih) za rukovodeće državne službenike:
- Planiranje i organiziranje
- Komunikacija na svim razinama
- Donošenje odluka/ odlučivanje
Opaska:
Ono što se postavlja pitanje kada se na brzinu pogleda dokument:- Tehnička strana: dokument je skeniran kao slika pa se ne može pretraživati niti kopirati ako neko tijelo želi to integrirati u svoje dokumente. Znači, mora se ručno pretipkavati. Nije baš neki veliki propust ali ga je dobro spomenuti.
- Od osamostaljenja Hrvatske 1991. prvi put se spominju kompetencije. Iako je to prvi spomenuo David McClelland 1972. godine ( “Testing for Competence Rather than Intelligence“). Točno 23 godine od osamostaljenja Hrvatske se spominju kompetencije koje su možda ključne ako želimo normalan javni sektor.
- Ono što je važnije, opće je i moje mišljenje je da se radi suprotno što se tiče osnovnih kompetencija za rukovodeće državne službenike. Da nema planiranja i kontrole plana, da se ne razgovara s dionicima u procesu i ne donose odluke (ili se odluke donose tako da čelnik organizacije donosi sve odluke pa postane usko grlo, a ostali rukovoditelji se neslužbeno žale da su predmetni kod njega a oni jadni čekaju.)
- I možda najvažnije: dokument su preporučene kompetencije. Ova riječ "preporučene" znači da se vjerojatno neće ni primjenjivati u javnom sektoru jer sam mišljenja da to treba biti obvezne kompetencije. Većini ekipe koja je sada u javnom sektoru ne odgovara da:
- planiraju
- komuniciraju
- i donose odluke
5. Analiza postojeći Planovi prijma u 2017.g.
Uzmimo samo za mali eksperiment i pogledajmo postojeće Planove prijma za ovu godinu, i tražimo kako se "utvrđuju se potrebe državnih tijela za službenicima određenog stupnja obrazovanja, znanja, radnog iskustva, sposobnosti i vještina."Uzimamo na dan 29.4.2017.g. popis Planova prijma koji su obavljeni na ovoj stranici:
Opaska:
- Imamo samo tri Plana prijma u državnim službama i važno je pitanje koje se postavlja, a gdje su drugi?
- unutar ta spomenuta Plana prijma:
- Pravosudna tijela nigdje ne spominju potrebu službenika za "određenog stupnja obrazovanja, znanja, radnog iskustva, sposobnosti i vještina.". Ali se zna koliko će biti zaposleno pripadnika nacionalnih manjina, a zabranjeno je pitati na razgovoru za posao tko je koje nacionalnosti što spada u priču o diskriminaciji ali to je posebna tema koja će biti obrađena.
- Državno izborno povjerenstvo (citiram):
– 2 (dva) službenika sa završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim studijem pravne struke.
- I sve u redu da se kaže da će ostale specifikacije oko potrebe za službenicima biti definirane u posebnom dokumentu već se nastavlja:
Na temelju ovog Plana prijma, slobodna radna mjesta popunjavaju se putem javnog natječaja, internog oglasa, napredovanja ili premještaja.
- Državni ured za reviziju
– 13 (trinaest) revizora/revizorica – službenika/službenica sa završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem,– 4 (četiri) vježbenika/vježbenice sa završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem– 3 (tri) službenika/službenice srednje stručne spreme
Isto se spominje:
Umjesto zaključka:
Znači, samo su spomenut stupanj obrazovanja i nigdje ni traga ni glasa: znanje, radno iskustvo, sposobnosti, vještine
Na temelju ovog Plana prijma slobodna radna mjesta popunjavat će se putem javnog natječaja koji će biti posebno objavljen.
Znači, samo su spomenut stupanj obrazovanja i nigdje ni traga ni glasa: znanje, radno iskustvo, sposobnosti, vještine